7-dniowe monitorowanie EKG zapewnia znaczne korzyści i wymaga niewielkiego zużycia zasobów
Skontaktuj się z nami!

Powikłania sercowe często występują po udarze mózgu. Obejmują one między innymi nowo rozpoznane zaburzenia rytmu serca, które są również częste u pacjentów po udarze mózgu, którzy wcześniej nie mieli chorób serca. Dla pacjentów po udarze, arytmie stanowią kluczowy czynnik ryzyka powikłań oraz gorszej prognozy. Niedawne badanie opublikowane w Nature / Scientific Reports miało na celu wykrycie występowania migotania przedsionków (AF) oraz innych zaburzeń rytmu serca po ostrych udarach niedokrwiennych. Autorzy użyli 7-dniowego rejestratora EKG typu Holter, który zdaniem ekspertów okazał się być lepszy od standardowych 24-godzinnych rejestracji [1].

Autorzy badania stwierdzili, że zaburzenia rytmu mogą również prowadzić do niedokrwienia mózgu. „AF stanowi główną przyczynę około 30% udarów i ze względu na możliwy napadowy przebieg, może być niedodiagnozowane.”

Claudia Carrarini i inni stwierdzili, że długoterminowe monitorowanie serca to dobrze uznana strategia identyfikacji osób, które powinny być poddane dalszym badaniom kardiologicznym. „Ze względu na swoje cechy techniczne (np. nieinwazyjność i skuteczność) oraz niskie koszty, 7-dniowy rejestrator EKG typu Holter powinien być rozważany jako podejście pierwszego wyboru.” Dlatego też autorzy kontynuują, 7-dniowe badanie EKG Holter powinno być przeprowadzane w pierwszych godzinach po udarze oraz u wszystkich osób z kryptogennym udarem mózgu, aby wdrożyć odpowiednie strategie terapeutyczne.

Badania takie jak to pokazują wyższą wartość 7-dniowych EKG w porównaniu do krótszych okresów monitorowania, zaznacza dr med. Ulrich Ingold, pracujący w oddziałach kardiologii i medycyny wewnętrznej Szpitala Interlaken. Procedura ta jest stosowana tutaj u pacjentów po udarze mózgu. Celem jest wykrycie ryzyka kolejnego udaru, co dla pacjenta stanowi wyzwanie. „W kantonie Berno naszym standardem jest stosowanie 7-dniowych EKG przy poszukiwaniu AF. Jeśli AF nie zostanie wykryte w pierwszej fazie 7 dniowej, przeprowadzamy trzy takie badania – na przykład z odstępami miesiąca lub dwóch między nimi.”

W przypadkach wykrycia AF, podejmowane są i realizowane odpowiednie środki terapeutyczne. Antykoagulacja jest wskazana w tych przypadkach, jednak lekarze muszą upewnić się, że ryzyko jest obecne, ponieważ ta terapia niesie za sobą znaczące ryzyko. Jeśli AF zostanie zidentyfikowane podczas 7-dniowego EKG, dostarcza to niezbędnych dowodów na wdrożenie terapii.

„Istnieje drugie warunkowe zastosowanie długoterminowych ponad 3 dniowych EKG”, wyjaśnia kardiolog. „W przypadkach, gdy pacjenci zgłaszają spontaniczne arytmie, tylko 7-dniowe monitorowanie daje pewność w podjęciu świadomej decyzji dotyczącej wyboru terapii.”

Dziś 7-dniowe EKG są wygodne, zdaniem dr Ingolda, ponieważ pacjent osobiście spotyka się z zespołem kardiologicznym, aby odebrać swój rejestrator Holtera i otrzymać poradę dotyczącą jego stosowania. Pacjent następnie nosi urządzenie samodzielnie, a ono rejestruje ich częstość serca na chipie. Po siedmiu dniach pacjent zwraca Holtera. Dr Ingold wyjaśnia: „Odczytujemy dane z chipa i przesyłamy je do bezpiecznej chmury Cardiomatics. Nasz partner analizuje dane za pomocą sztucznej inteligencji i przesyła nam wyniki.” Warto także zaznaczyć, że w całej Szwajcarii dostawcy opieki są refundowani za 7-dniowe Holter EKG.

„Jesteśmy bardzo zadowoleni z rozwiązania Cardiomatics”, mówi dr Ingold. „Zapewniło nam analizy najwyższej jakości.” Wcześniej, w Interlaken i poza nim, ocena 7-dniowych EKG wymagała ogromnego wysiłku. W szczególności braki w wykwalifikowanym personelu utrudniały manualne przeprowadzenie tych procedur, według kardiologa. „Dziś nasz personel przekazuje urządzenie pacjentowi, a później otrzymuje je z powrotem i przesyła dane. To cały czas i zasoby personelu, które są w to inwestowane. Dla pacjentów również poświęcony czas jest minimalny.”

Dla zespołu kardiologicznego w Interlaken i wielu innych instytucjach, Cardiomatics rozwiązał więc poważny problem. Rhythmologowie także byli bardzo zadowoleni z rozwiązania, podkreśla dr Ingold. „Byliśmy ich pierwszymi klientami poza Polską, a nasi partnerzy okazali się niezwykle rzetelni. Współpracują również z Uniwersyteckim Szpitalem w Bazylei, co dodatkowo zwiększa ich wiarygodność. Przekazaliśmy naszą satysfakcję innym szpitalom w Szwajcarii, które również stały się wiernymi klientami.”

[1] https://www.nature.com/articles/s41598-021-04285-6.

Setki lekarzy rodzinnych i kardiologów korzystają codziennie z rozwiązania Cardiomatics, usprawniając swoje działania i oszczędzając cenny czas. Czy chciałbyś zautomatyzować i poprawić analizę EKG we własnej praktyce?

Skontaktuj się z nami!